Sabbia Vermentino di Sardegna


Sabbia Vermentino di Sardegna to doskonałe białe wino, które w smaku jest mineralne i subtelnie słone. Samo pochodzenie szczepu Vermentino do niedawna było owiane tajemnicą, ale zmieniły to porównawcze badania DNA. 

Wino Sabbia oparte jest w 100% na szczepie Vermentino. Pochodzenie szczepu początkowo było nieznane - myślano, że jego ojczyzną jest Madera, gdzie przez Hiszpanię miał trafić na południe Europy. Porównawcze badania DNA rozwiały wszelkie wątpliwości - Vermentino wywodzi się z Włoch, gdzie współcześnie najbardziej popularne jest w Ligurii i na Sardynii. Winorośle uprawiane na suchej, wyjałowionej ziemi pod włoskim słońcem, zmuszają krzewy do ciągnięcia wilgoci z dużej głębokości. Sprawia to, że smak wina Sabbia jest zaopatrzony w lekką nutę słoności, która pochodzi z otaczającego wyspę Morza Tyrreńskiego. 

Sięgnijmy głębiej w jego bukiet. Sabbia Vermentino di Sardegna charakteryzuje się aromatem pełnym kwiatów i owoców tropikalnych. Jest przyjemnie wytrawne i subtelnie słone, przez co zbalansowane w smaku. Degustując Sabbię wyczujemy w nim przyjemną mineralność. A barwa? Oczywiście słomkowo-żółta z zielonkawymi refleksami. Charakter i pochodzenie tego wina sprawiają, że nie można przejść obok niego obojętnie. 

Sabbia idealnie komponuje się z przystawkami z owoców morza i daniami rybnymi. Wystarczy skosztować odrobinę, by zauroczyć się w jego smaku, równie pięknym jak malownicze widoki Sardynii.